HABERLER » Haberler / Duyurular » Esra Koyuncu (AL 86) Türkiye’nin İlk Feng Shui Master’ı

Esra Koyuncu (AL 86) Türkiye’nin İlk Feng Shui Master’ı

 

Rüzgar ve Su’nun Ustası

Esra Koyuncu, Türkiye’nin ilk Feng Shui Master’ı unvanını Çin’de yapılan törenle aldı

 

“Pusula İçinizde” adlı kitabın yazarı Esra Koyuncu (AL 86), Uluslararası Feng Shui Derneği tarafından 24 - 25 Ekim tarihlerinde Şangay’da düzenlenen Feng Shui Kongresi’nde ‘Master’ unvanına sahip oldu. Feng Shui konusunda “Pusula İçinizde” isimli özgün eseri Türkçe’de bir ilk olan Esra Koyuncu, Türkiye’de bir başka ilki daha gerçekleştirerek Feng Shui alanında Master (Usta) unvanı aldı. Bu unvanla Uluslararası Feng Shui Derneği tarafından onaylı 33 Master'dan biri olan Koyuncu,  “Feng Shui sistemi gözlemlere ve matematiksel hesaplamalara dayanıyor” dedi.

Hayatın zorlu akışında bu bilgilerin çok değerli olduğunu belirten Koyuncu, herkesin bu işi öğrenebileceğini söyledi. Rüzgar ve su anlamına gelen Feng Shui, Uzakdoğu’da eski zamanlardan beri doğada var olan yaşam enerjisini, yaşanılan mekanlarda harekete geçirme yöntemi olarak kullanılıyor. Uzakdoğu’da şehirlerin kurulmasından korunmasına ve nesillerin devamlılığı için anıt mezarların tasarımına kadar gündelik yaşamın içinde olan Feng Shui’nin günümüzde de yaşam alanlarında sağlığı, refahı, rahatı ve huzuru artırmak için kullanıldığını belirtti. Esra Koyuncu, “Feng Shui uygulamasıyla yatırım yapan firmaların sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu konuda Türkiye’de de önümüzdeki yıllarda danışmanlık alan firma sayısı artacak” şeklinde konuştu. 

Feng Shui, bilinenin aksine sadece mekanları düzenlemeyi değil aynı zamanda değişen enerjiler için de bir öngörü sistemi sunuyor. Uzakdoğu’da itibarlı bir meslek olan Feng Shui’nin son yıllarda batılıların da dikkatini çektiğini söyleyen Uluslararası Feng Shui Derneği Üyesi Esra Koyuncu, “Günümüzde denge ve huzur arayışındaki batı dünyası, evlerini korumak, işlerinde daha verimli olabilmek ve geleceklerini bilinçli bir şekilde planlamak için Feng Shui uzmanlarına başvuruyor. Hatta yatırım yapmak, kontrat imzalamak için uygun günleri bekleyen, konut ve ticari projelerde Feng Shui uygulamaya başlayan birçok firma var” diyor. Merak ve tutku ile başladığı Feng Shui’yi 2003 yılından beri profesyonel olarak yapan Koyuncu, yurt içi ve yurt dışındaki projelere danışmanlık vererek yeni uzmanların yetişmesine de yardımcı oluyor.

Zaman içinde değişen coğrafyaların akıbetlerinin de Feng Shui ile yorumlanabildiğini dile getiren Koyuncu, “Feng Shui hesaplamalarında dokuzlu sisteme dayanan bir formül kullanılıyor. Binanın topraktan yükseldiği tarih ve coğrafi konumu baz alınarak yapılan hesaplamalarda yapının enerji haritası ortaya çıkıyor. Elimizdeki veriler ile formülü uygulayıp haritayı ortaya çıkardığımızda bereket noktalarını açıkça görebiliyoruz. Yeni binalarda bunların doğru yerlere gelmesini sağlıyoruz. Eski binalarda ise düzenlemelere gidiyoruz. Bereket noktası belli olan yapılarda, bereket alanlarının hareketli ve geçişin bol olduğu yerler olması gerekiyor ki bu enerjiden yararlanılsın. Bu noktaların hareketin bol olduğu yerlere denk düşürülmesi hem projeye hem de içinde yaşayan insanlara yarıyor. Değişen zamanın bina üzerindeki etkilerini de bu haritadan öngörmek mümkün” diye konuştu.

 

ESRA KOYUNCU KİMDİR?

1967 yılında İstanbul’da doğan Esra Koyuncu, Avusturya Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi’ni bitirdi. 15 senelik profesyonel çalışma hayatının ardından Feng Shui ile tanıştı. En büyük ustalardan eğitim alan Koyuncu, 2003 senesinde merak ve tutkusunu profesyonel bir boyuta taşıdı. Yazdığı yazılar, katıldığı TV programları ve düzenlediği eğitimler aracılığıyla Feng Shui’nin Türkiye’de tanınmasına önayak oldu. Klasik Feng Shui’yi, kendi tecrübeleriyle harmanladığı “Pusula İçinizde” kitabı, Türkçe yazılmış ilk özgün Feng Shui kitabıdır. 2008’de ilk kez basılan kitap,  2012’de içeriği zenginleştirilerek Kaknüs yayınları tarafından 2. kez basılmıştır.

2008 yılında Hong Kong’lu Feng Shui, Çin Astrolojisi ve I Ching ustası Raymond Lo ile çalışmaya başlayan  Koyuncu, dünyaca ünlü büyük üstadın Türkiye temsilcisidir.  Birlikte  her sene düzenledikleri eğitimlere tüm dünyadan ve Türkiye’den meraklılar ve Feng Shui profesyonelleri katılmaktadır. Esra Koyuncu, düzenlediği eğitimlerin yanısıra vaktinin büyük bir kısmını şahıs ve kurumların Feng Shui danışmanlığını yaparak geçirmektedir. Yurt içi ve yurt dışında 700’den fazla projede yer alan Koyuncu, merkezi Singapur’da olan Uluslararası Feng Shui Derneği’nin üyesidir.

Bölümle ilgili diğer başlıklar

Copyright © 2024 Avusturya Liseliler Derneği
Designed by: OrBiT