ÜYELİK » İndirim Veren Kuruluşlar » Dr. Akif Poroy, Ressam

Dr. Akif Poroy, Ressam

Ressam Dr. Akif Poroy, Avusturya Liseliler Derneği üyelerine kendi yaptığı tablolarda % 15 indirim uygulamaktadır.

İlkokul öncesi, komşuları Ressam Şefik Bursalı’nın verdiği eski fırçalar, Akif Poroy’da ilk resim tutkusunu ortaya çıkarmıştır denilebilir. 1960’lı yıllarda Avusturyalı sanat tarihçisi ve ressam Heimo Schrittwieser ve arkadaşı ressam ve moda fotoğrafçısı Eduard Gaber’ın etkisiyle yağlı boya resme başladı. 1970’li yıllarda Düsseldorf, Amsterdam, Münih ve New York’ta tanıştığı ressamlar bugünkü çizgisinde önemli etkiler yarattılar.

Kendi deyimi ile renkleri geleneksel Türk minyatürlerinin büyüleyici renklerinin etkisinde kalan Akif Poroy, 1974-1986 yılları arasında yurtdışında Alman ve Amerikan ekollerinde Jinekolog ve Seksolog olarak çalışırken bazı Güzel Sanatlar Fakülteleri’nde dinleyici öğrenci olarak dersleri izleme imkânı buldu, atölyelerde çalıştı. Münih ve Köln gibi sanat metropollerinde kişisel sergiler açtı.

İlk kişisel sergisini Şubat 1986’da Münih’te açtı. Resim yapmayı bir nevi meditasyon olarak gören Akif Poroy’a göre resim yapmak, duyguları ve düşünceleri bir düzeye yansıtmak. Ve özgün bir şekilde… Resimleri genellikle klasik Türk minyatürlerinin renkleri, New York soyut ekspresyonist ekolü ve Avrupa informel abstraksyonu etkisinde oluşmuş. Gerçeküstü çalışmalarından “minimal painting” türüne, Osmanlı kaligrafisi ile Bronx Grafiti akımını aynı tuvalde yoğurduğu denemeleri vardır.

1988’den beri Ressamlar Derneği üyesidir.1989-1990 ve 2005-2006 yıllarında Ressamlar Derneği Yönetim Kurulu üyesi olarak sanata hizmet vermeğe çalıştı. 2007’de Akif Poroy’a İstanbul Kadın Ressamlar Derneği “Onursal Üyeliği” verilmiştir. İstanbul Basın Müzesi ve Edirne Çağdaş Sanat Müzesi’nde resimleri bulunmaktadır.

19 kişisel sergi açmış ve onlarca karma sergiye katılmış olan Akif Poroy’un resimleri Türkiye dışında Almanya, Avusturya, Avustralya, İsviçre, İspanya, Hollanda, Polonya, Türkmenistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ve ABD’de özel koleksiyonlarda bulunmaktadır.

Ressam - Dr. Akif Poroy (AL 67)
Büyükçiftlik Sok. No:6
Nişantaşı - İstanbul
T: 0212 240 38 29 - 224 00 69
 info@akifporoy.com   •   akifporoy@yahoo.com
www.akifporoy.com

Bölümle ilgili diğer başlıklar

Copyright © 2019 Avusturya Liseliler Derneği
Designed by: OrBiT